1. סכנה לעיוורון גלאוקומה היא מחלה נפוצה הגורמת לפגיעה בעצב הראייה ולצמצום הדרגתי של שדה הראייה, שעלול להידרדר עד לעיוורון בלתי הפיך. המחלה מופיעה בדרך כלל בגילאים מבוגרים, אולם לעתים היא מתרחשת גם בגיל צעיר. למחלה אין תסמינים וקצב התפתחותה לרוב איטי מאוד ולכן רבים אינם מודעים להשפעותיה, למרות שהיא כבר פוגעת בהם, עד לשלב מאוחר. מסיבה זו, חשוב לעבור בדיקות שגרתיות אצל רופא עיניים, החל מגיל 40, במיוחד אם מישהו כבר חלה במחלה בקרב בני המשפחה. גילוי מוקדם הוא בעל חשיבות רבה במניעת הידרדרות המחלה.

2. שיבוש בתפקוד לחץ גבוה בתוך העין הוא גורם הסיכון העיקרי לגלאוקומה. טיפולים בגלאוקומה מתמקדים רובם ככולם בהורדת לחץ זה, שנוצר כשיש שיבוש בתפקוד התקין של העין בתהליך שבו היא מייצרת נוזל וסופגת אותו. כאשר יש פגיעה באיזון שבין הייצור לניקוז, הלחץ עולה (בדרך כלל הבעיה היא בניקוז). טיפולים בגלאוקומה מתמקדים בשיפור האיזון, בעזרת טיפות או לייזר שמורידים את היקף הייצור, או טיפות, טיפולי לייזר או ניתוחים שמגבירים את הניקוז.

3. טיפולים בגלאוקומה בעזרת טיפות ולייזר: בעבר, טיפולים בגלאוקומה התחילו עלפי רוב במתן טיפות. אם טיפות אלו לא סייעו, השלב הבא היה טיפולים בגלאוקומה בלייזר. לאחר מכן, אם יש צורך בכך, עברו הרופאים להציע ניתוח. עם זאת, בשנים האחרונות, בחלק מהמקרים, מוצעים טיפולי לייזר לטיפול בגלאוקומה כבר בשלב הראשון.

4. טיפולים בגלאוקומה בעזרת ניתוחים: ניתוחים יכולים בהחלט לסייע לשמר את הראייה הקיימת, ולצמצם את סכנת ההידרדרות בראייה. טיפולים בגלאוקומה בעזרת ניתוח מבוצעים כבר עשרות שנים בהצלחה רבה, אך הם כרוכים בסכנה לסיבוכים משמעותיים. בשנים האחרונות, בזכות התקדמות הרפואה, פותחו שיטות לביצוע ניתוחים זעירפולשניים, שנחשבים לפחות טראומתיים וליותר בטוחים באופן משמעותי כבר בשלבים מוקדמים של המחלה ומתאימים במיוחד לשילוב עם ניתוחי קטרקט.

5. אנחנו כאן בשבילכם: ד"ר אבנר בלקין הוא בעל הכשרה מיוחדת, אותה רכש אצל מומחה בעל שם עולמי בתחום בקנדה, בניתוחי גלאוקומה זעיר פולשניים (וכן בניתוחי קטרקט ועדשה מורכבים). אם אתם מתמודדים עם המחלה, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ונשמח לבדוק אפשרות לסייע לכם.