גלאוקומה, הסיבה מספר אחת בעולם לעיוורון בלתי הפיך, היא מחלה נפוצה שפוגעת בעצב הראיה, ושכיחותה עולה עם הגיל: בגיל 80 היא פוגעת בכ-10% מהאוכלוסייה. לעתים קרובות אנשים הסובלים מגלאוקומה אינם מודעים לבעיה, שכן שהיא בדרך כלל נטולת סימפטומים. בכך, היא דומה ליתר לחץ דם, מחלה שניתן לזהות רק בבדיקות שגרה תקופתיות. הסיבות לכך רבות: לא רק שהמחלה מתפתחת באופן איטי, הפגיעה לרוב מתחילה בשדה הראייה ההיקפי, ופגיעה בראייה המרכזית מאפיינת רק את שלביה האחרונים של המחלה. כמו כן, גם כאשר עין אחת פגועה – העין הטובה יותר יכולה לחפות עליה.

אבחון מוקדם הוא בעל חשיבות רבה למניעת נזק שאינו בר תיקון. לפיכך, מומלץ לכל אדם מעל גיל 40 (או מוקדם יותר, אם יש גלאוקומה במשפחה), להגיע לבדיקה שגרתית אצל רופא עיניים.

בדיקת לחץ תוך עיני

גלאוקומה ולחץ תוך עיני

גלאוקומה מאופיינת בדרך כלל על ידי לחץ תוך עיני גבוה, אך היחס בין המחלה לתופעה זו הוא מורכב. מחד, כל טיפולי הגלאוקומה מתרכזים בהורדת לחץ תוך עיני בדרך כזו או אחרת, וטיפול זה יעיל כמעט בכל סוגי המחלה. מאידך, לחץ תוך עיני מוגבר אינו חלק מהגדרת המחלה. יותר מכך: רוב האנשים עם לחץ תוך עיני מוגבר לא יפתחו גלאוקומה, וחולים רבים עם גלאוקומה יסתובבו רוב הזמן עם לחץ תוך עיני בטווח הנורמה.

אבחון גלאוקומה מתבצע כיום באמצעות שילוב של בדיקת העין על ידי רופא מומחה, ושימוש בטכנולוגיות הדמיה מתקדמות. בעזרת בדיקות אלו קובעים אם המטופל סובל מהמחלה, ובאיזו דרגת חומרה. טכנולוגיות אלו השתפרו מאד בשנים האחרונות, ובמקרים רבים ניתן לאבחן את המחלה אפילו לפני ששדה הראייה נפגע.

מרגע שאובחנה הגלאוקומה, יש לתפור תכנית טיפול ומעקב מותאמת. חשוב להדגיש שתכנית זו יכולה להיות שונה באופן דרמטי בין חולה לחולה, לאור מגוון האפשרויות הטיפוליות הרחב, ובשל השוני בין מטופל למטופל. מטרת הטיפול איננה שיפור הראייה שאבדה בשל גלאוקומה, אלא מניעה של אבדן ראייה נוסף. חשוב לומר: עם טיפול ומעקב נכונים שיעור העיוורון נמוך והסיכוי לשמר את הראייה גבוה.

גלאוקומה – סוגי טיפולים

מטרת הטיפול בגלאוקומה היא להוריד את הלחץ התוך עיני. בד"כ, כקו טיפול ראשון יוצע טיפול בלייזר

(Selective Laser Trabeculoplasty) או שימוש בטיפות. על פי רוב, טיפולים אלו, או שילוב שלהם, יספיקו כדי להוריד את הלחץ התוך עיני לרמה הרצויה. אם טיפולים אלו אינם מספיקים, מתקדמים לאופציה הכירורגית.

מבחינה כירורגית חלה בשנים האחרונות מהפכה של ממש בתחום הגלאוקומה, לאחר קיפאון של כ-60 שנה. מהפכה זו מבוססת על הכנסה לשימוש של ניתוחי גלאוקומה זעיר–פולשניים.

בניתוחים הקלאסיים לגלאוקומה מבצעים מעקף למערכת הניקוז של העין. דוגמאות לניתוחים אלו הן ניתוח "טרבקולקטומיה" ו"ניתוח להשתלת מסתם ע"ש אחמד". ניתוחים אלו הוכחו כיעילים, שכן הם מורידים באופן דרמטי את הלחץ בעין ובכוחם למנוע עיוורון, אבל הם מלווים בסיכונים לא פשוטים. מענה כירורגי בטוח יותר ניתן על ידי ניתוחי גלאוקומה זעיר פולשניים, שמאפשרים לרופא להמליץ על התערבות מוקדמת יותר. עולם ניתוחי הגלאוקומה הזעיר פולשניים מתקדם במהירות, וקיימות אופציות רבות בתחום. לרופא שמכיר את כל ספקטרום הניתוחים ועוסק בהם בפועל, יש כלים רבים להתאים את הטיפול באופן מיטבי לחולה הגלאוקומה בו הוא מטפל. לד"ר בלקין ניסיון בכל ניתוחי הגלאוקומה הזעיר פולשניים שמבוצעים כיום בארץ. בניתוח חדשני,Gonioscopy Assisted Transluminal Trabeculotomy (בקיצור GATT) שלו תוצאות מצוינות, ד"ר בלקין הוא המנתח בעל הניסיון הרב ביותר בארץ. הוא עוסק באופן שוטף בהדרכת רופאי גלאוקומה בביצוע ניתוח זה, הן במרכז הרפואי מאיר והן כמנתח אורח בבתי חולים ברחבי הארץ.